Zabudnite na 3D tlač, štvrtá dimenzia je sa blíži

3D tlač je neustále v médiach, je to módny termín, modla dizajnu či cieľ množstva výskumu a vývoja. Výskumníci v Massachusetts Institute of Technology (MIT) spolu s expertmi zo spoločností Stratasys a Autodesk sa snaží prísť na to, ako opísať či vytvoriť objekty, ktoré sa vytlačia na 3D tlačiarni, aby časom samovoľne menili tvar.

Zmyslom je, aby sa objekty zmenili na “chytrosť” veci, ktoré sa sami zložia alebo zmenia tvar v reakcii na zmenu prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Chytrosť v tomto prípade nebude spočívať v sústave chipov, senzorov a minimotorou, ktoré danú vec ovládajú, ale jednoducho v geometrickej štruktúre.

Keď sa k tomu pridá vynález Stratasys – materiál pre 3D tlač, ktorý dokáže vo vode zväčšiť svoj objem o 150 percent – je cesta pokroku otvorená. Čo danú vec dostane do 4D, je práve precízny geometrický kód, ktorý oznámi, ako sa majú uhly a rozmery daného predmetu zmeniť, ak sa dostanú do styku s vodou, iným pohybom alebo teplotou.

Zjednodušene povedané, kód presne nastaví smer, počet a uhly, na základe ktorých sa materiál ohne, skriví alebo natočí. Typickým príkladom praktického využitia môžu byť rúrky, ktoré sa rozšíria alebo zúžia a upravia tak pohyb vody. Bežecká obuv, ktorá mení tvar a funkčnosť na základe aktuálnych podmienok terénu a počasia.

So samovoľnou zmenou tvarov objektov už pracujú nanotechnológie. Nejde teda o nič nové. Oveľa väčšou výzvou však je presunúť štvrtú dimenziu do väčších mierok vo tradičných odvetviach priemyslu. Tam nájdu tieto inteligentné materiály nekonečné využitie v extrémnych, životu nebezpečných, podmienkach, kde je klasický prístup komplikovaný alebo veľmi nákladný.

Ako hovoria odborníci z MIT: “Cieľom je vytvoriť skutočnú materiálovú robotiku, či skôr roboty bez robotov!”

Zdroj:

MIT, The Assembly Lab

The Smithsonian

https://3dspectrum.sk/